Warto wiedzieć

Pierwsze buciki

Kiedy kupić pierwsze buciki? – to pytanie zadaje sobie nie jeden rodzic. Zacznijmy od tego, że, aby mała stopa zdrowo się rozwijała, nasze dziecko powinno jak najczęściej bawić się, raczkować i hasać boso – dzięki temu w naturalny i zdrowy sposób wzmacnia mięśnie oraz kości stóp. Pozwólmy zatem dzieciom od czasu do czasu pobiegać po trawie, piasku czy dywanie na bosaka. Przed zimnem ochroną będą skarpety najlepiej z antypoślizgową podeszwą, zabezpieczającą przed upadkiem.

Dopiero w momencie, kiedy dziecko porusza się już pewnie, przychodzi czas na zakup pierwszych bucików – z lekko usztywnionym zapiętkiem, szerokimi czubkami, elastyczną podeszwą, wykonanych z naturalnych, dobrych jakościowo materiałów. W paru zdaniach opiszę czym kierować się przy wyborze bucików:

Zapiętek – lekko usztywniony, stabilizuje stopę, utrzymując ją w odpowiednim ułożeniu.

Cholewka – bucika powinna sięgać w okolice kostki i być w górnej części (kołnierzu) wypełniona miękką pianką, by nie powodować otarć. Najlepiej, by pierwsze buciki – trzewiczki były sznurowane. Rzep jest wygodny, ale to sznurowadło pozwala na dokładne dopasowanie bucików do szczuplejszych czy tęższych nóżek. Nieco starszym dzieciom oprócz trzewików możecie zakupić półbuty czy sandały z tzw. łożem dla pięty (zagłębieniem pod piętę) utrzymującym prawidłowe ustawienie stopy.

Czubek – charakterystyczną cechą stóp dziecięcych są szeroko, wachlarzowato ułożone paluszki. Dlatego buty powinny mieć wysoki i szeroki nosek, który zapewni swobodne poruszanie palcami.

Rozmiar – wybierając buciki pamiętajmy, że but musi być dłuższy od stopy o około 5-10 mm, ponieważ stópki dziecka nie tylko szybko rosną, ale przesuwają się również do przodu w czasie chodu. Nie kupujmy bucików na patyczek, ponieważ patyczek ma długość, ale nie ma tęgości.

Podeszwa – powinna być antypoślizgowa i elastyczna, aby but łatwo zginał się w obrębie palców – czyli na wysokości stawów śródstopno-paliczkowych (to mniej więcej 2/3 długości buta licząc od pięty).

Materiał – wybierajmy buty z materiałów naturalnych oraz wysokogatunkowych materiałów tekstylnych, które posiadają właściwości oddychające.

 

 

Mierzymy stopę

Stopy dziecka rosną w różnym tempie – raz wolniej, raz szybciej. Warto więc co 3 miesiące kontrolować ich długość. Zawsze mierzymy obie stopy, bo często między lewą, a prawą stopą występuje różnica w długości. Podczas mierzenia dziecko musi stać w lekkim rozkroku, aby obciążyć równomiernie obie stopy.

Jak dokonujemy pomiaru?

1.Ustawiamy dziecko stopami na przygotowanej wcześniej kartce papieru.
2. Rysujemy linię za piętą i kolejną tuż przy najdłuższym palcu (czasami może być dłuższy drugi palec)
3. Zmierz odległość między liniami.
Pamiętajmy o tym, aby przy zakupie bucików uwzględnić dopuszczalny zapas tj. dodając około 5-10 mm do otrzymanego pomiaru.

Mierzenie Stopy